איך להכניס ייפוי כוח מתמשך לתוקף – המלצות וטיפים חשובים


"תגיד איך אני עושה את זה? איך אני מכניסה את ייפוי הכוח המתמשך לתוקף?" כך שאלה אותי בשיחת הטלפון לקוחה אשר בעבר ערכתי לה ולבעלה ייפוי כוח מתמשך. היא סיפרה כי לצערה, מזה זמן חלה הידרדרות במצב ההכרתי (קוגניטיבי) של בעלה, עד שנראה כי הוא "לא מחובר", שואל שאלות לא רלוונטיות ופעמים נראה כי הוא אינו מודע לזמן ולמקום בו הוא נמצא.

הלקוחה פנתה לרופא גריאטרי אשר אבחן את הבעל כלוקה בדמנציה ואישר כי חלה ירידה משמעותית בכושרו הקוגנטיבי.

אז איך מכניסים ייפוי כוח מתמשך לתוקף?

ראשית אקדים ואומר כי אני מציע ללקוחותיי הכוונה וסיוע בהליך מתן תוקף לייפוי כוח מתמשך, אולם אין כל הכרח לפנות לסיוע לעורך דין ומיופי הכוח אשר מונו בייפוי כוח מתמשך בהחלט יכולים לעשות זאת בכוחות עצמם ללא מעורבות עורך דין.


להלן השלבים אותם יש לבצע כדי להכניס את ייפוי הכוח המתמשך לתוקף:

שלב ראשון – בחינת הוראות ייפוי כוח מתמשך לכניסה לתוקף.

בחנו בייפוי כוח מתמשך את הסעיף אשר קובע כיצד ייכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקפו, בדרך כלל יש לקבל אישור מרופא מומחה (גריאטר או נוירולוג) אשר יאשר כי חלה ירידה ברמה הקוגניטיבית של האדם עבורו מעוניינים להפעיל את ייפוי הכוח המתמשך (הממנה).

אני נוהג להציע לממנים בעת עריכת ייפוי הכוח המתמשך כי ירחיבו את הסמכות להחלטה על ירידה בכושר הקוגניטיבי גם לרופא משפחה, לפיכך – בחנו מה נכתב בייפוי הכוח המתמשך שבידיכם.

שלב שני – הבאת אישור מרופא

יש להביא אישור מהרופא הדרוש (ראה שלב ראשון) המאשר כי חלה ירידה במצב הקוגניטיבי של הממנה.

טיפ חשוב:

חשוב כי בחוות הדעת של הרופא יופיע משפט כדוגמת המשפט הבא: "מצאתי כי מר _____ אינו מבין בדבר / אינו צלול ויש להכניס לתוקף את ייפוי הכוח המתמשך מאחר ואינו יכול לטפל בענייניו הרכושיים האישיים והרפואיים".

אבהיר כי חוות דעת המנוסחת במושגים רפואיים בלבד לא תספק את נציגי משרד המשפטים, מאחר והם אינם גורם רפואי ולפיכך קיימת דרישה כי הרופא יתייחס בחוות הדעת באופן מפורש לצורך להכניס את ייפוי הכוח המתמשך לתוקף. ככל ולא תופיע התייחסות מפורשת בחוות דעת הרפואית לייפוי כוח מתמשך, יהיה צורך בהשגת חוות דעת נוספת, חסכו לעצמכם את הזמן וכאב הראש ודאגו לכך מראש.


שלב שלישי – רישום למערכת הזדהות ממשלתית

מיופי כוח יכולים להגיש בקשה מקוונת להכנסת ייפוי כוח המתמשך לתוקף ללא צורך להגעה פיזית למשרדי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

מאחר והגעה למשרדי משרד המשפטים מוגבלים בימים ושעות ודורשים תיאום הביקור מראש, מומלץ מאוד להשתמש באופציית מילוי הבקשה המקוונת.

לצורך הגשת הבקשה המקוונת יש להירשם תחילה (אם לא נרשמתם בעבר) למערכת הזדהות ממשלתית.

קישור למערכת הזדהות ממשלתית:

https://login.gov.il/nidp/app/login?id=usernamePasswordSMSOtp&sid=0&option=credential&sid=0


שלב רביעי – כניסה למערכת משפטית ואפוטרופסות ON LINE

בקישור: https://legal-capacity.justice.gov.il/

יש ללחוץ על הכפתור תוקף ולפעול ע"פ ההנחיות בטופס המקוון.

הסתבכתם? ניתן גם להסתייע במדריך מילוי הבקשה המקוונת בקישור: file:///C:/Users/hoder/AppData/Local/Temp/Temp1_All%20Attachments%20(3).zip/entry-into-force.pdf

בשאלת מועד הכניסה לתוקף – יש למלא את התאריך בו קיבלתם אישור מרופא כי הממנה אינו כשיר לקבל החלטות.

יש לסרוק ולצרף במקום המיועד לכך באתר את האישור הרפואי שקיבלתם.

יש למלא הצהרה מקוונת בדבר הצורך להכנסת ייפוי הכוח המתמשך לתוקף.

טיפ חשוב:

על מנת שלא כל מיופי הכוח יצטרכו לעשות את אותו הליך (רישום למערכת הזדהות ממשלתית, מילוי טופס מקוון וכד') ניתן לבקש ממיופי הכוח למלא ולחתום על טפסי הצהרה בדבר כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך ולצרפם במקום המיועד לכך בטופס המקוון.

טפסי הצהרה על כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך, עבור מיופי הכוח ניתן להוריד בקישור:file:///C:/Users/hoder/AppData/Local/Temp/Temp1_All%20Attachments%20(4).zip/manual.pdf

חשוב לדעת – רק מיופי כוח ראשיים צריכים למלא את ההצהרה, במידה ויש מיופה כוח מחליף הוא לא נדרש למלא את ההצהרה לצורך הכנסת ייפוי הכוח המתמשך לדוקף.

לאחר הגשת הטופס המקוון הבקשה תטופל בתוך 3 ימי עסקים, ככל וחסר מסמך או קיימת בעיה בטופס אותו שלחתם תקבלו על כך הודעה בכתובת המייל שלכם הרשומה במערכת. יש שאלות נוספות? מוזמנים לפנות אליי. עו"ד ערן הוד

אין באמור כדי לשמש כייעוץ משפטי ואין להסתמך על המידע אשר מובא כמידע כללי בלבד.


6 צפיות0 תגובות