איך לבחור עורך דין לעריכת ייפוי כוח מתמשך?

איך לבחור עורך דין לצורך ייפוי כוח מתמשך?

אם קיבלתם החלטה נבונה ואתם מעוניינים לערוך ייפוי כוח מתמשך, איך תדעו לבחור את עורך הדין אשר יערוך עבורכם את מסמך הייפוי כוח מתמשך?

עורך דין לייפוי כוח מתמשך

הנה כמה נקודות אשר יסייעו בידכם בבחירת עורך הדין אשר יתאים עבורכם.

 

האם עורך הדין עבר את הכשרת ייפוי הכוח המתמשך של משרד המשפטים?

רק עורכי דין אשר עברו הכשרה מטעם משרד המשפטים רשאים לערוך ייפוי כוח מתמשך. מעוניינים לבחון אם עורך דין מסוים עבר את ההכשרה הנדרשת? תוכלו לבדוק זאת באתר לשכת עורכי הדין בקישור http://www.israelbar.org.il/lawyer_list.asp?sent=1

האם לעורך הדין ראיה רוחבית בתחום דיני המשפחה?

ישנה אמירה ידועה כי בדיני המשפחה "הכל קשור להכל", לכן רצוי לבחור עורך דין אשר עיקר עיסוקו בתחום דיני המשפחה, שכן למצבו האישי והמשפחתי של אדם, ישנה השפעה ישירה על ייפוי הכוח המתמשך.

על עורך הדין לבחון האם האדם המבקש לערוך ייפוי כוח מתמשך ערך צוואה? האם הוא ערך הסכם ממון? האם בעבר נחתם הסכם גירושים? ועוד ועוד.

האם לעורך הדין ניסיון בעריכת ייפוי הכוח המתמשך?

"אין חכם כבעל ניסיון" – אמנם חוק ייפוי כוח מתמשך הינו חדש יחסית ונכנס לתוקפו רק באפריל 2017, אולם כדאי לוודא כי לעורך הדין אשר עורך את המסמך יש ניסיון בעריכת מסמכי ייפוי כוח מתמשך בעבר.

האם עורך הדין נגיש וזמין עבורכם?

תהליך עריכת ייפוי הכוח המתמשך, הינו תהליך בו לעיתים רבות צצות ועולות שאלות והרהורים הן מצד האדם אשר מבקש לערוך את המסמך והן מצד משפחתו.

רצוי לוודא כי עורך הדין אשר עורך את המסמך יהיה זמין ונגיש עבורכם במהלך התהליך האמור.

בחנו האם עורך הדין מוסר את מספר הפלאפון שלו או שיתאפשר מענה רק במשרד, האם עורך הדין יהיה זמין גם מחוץ לשעות פעילות המשרד?

 

מסמך הנחיות מקדימות

בחנו עם עורך הדין האם הוא עורך מסמך הנחיות מקדימות מפורט בנפרד ממסמך ייפוי הכוח המתמשך.

מסמך ההנחיות המקדימות מכיל פרטים חשובים כגון: מנגנון הכרעה במקרה של מחלוקת בין מיופי הכוח, הוראות מפורשות לבנקים, הוראות בעניין חשבון בנק משותף וכד'.

מי שמתמצה בתחום יודע כי מסמך ההנחיות המקדימות הוא ה"לב" והחלק העיקרי של ייפוי כוח מתמשך.

בדיקת צוואה

במידה וערכתם בעבר צוואה, בדקו עם עורך הדין האם הוא בודק במהלך ההליך את הצוואה אותה עשיתם בעבר.

יש חשיבות רבה כי מסמך ייפוי הכוח המתמשך והצוואה יהיו תואמים ולא יסתרו זה את זה.

כך לדוגמא במצב בו בצוואה נקבע כי אחד הילדים יירש דירה ואילו ילד אחר יירש סכום כסף המצוי בחשבון בנק, יש להנחות במסמך ייפוי הכוח המתמשך את מיופה הכוח כיצד לנהוג בנכסים, על מנת שלא יווצר בעתיד חוסר איזון בין הילדים בנוגע לירושה.

 

בדיקת אופן הרישום של נכסי נדל"ן

 

ברור מאליו כי אדם אינו יכול להורות מה יעשה בנכסים אשר אינם שייכים לו. פעמים רבות נמצא כי אופן הרישום של נכסי הנדל"ן לא בוצע כראוי והנכסים אשר אדם היה בטוח כי מצויים בבעלותו, רשומים על שם חברה או אדם אחר ולפיכך בטרם עריכת ייפוי הכוח המתמשך יש לבחון כי נכסיו של אדם נרשמו כיאות על שמו והינם בבעלותו.

"ביקור בית" האם עורך הדין יהיה מוכן להגיע לצורך עריכת המסמכים המתמשך לביתכם?

לעיתים מבקש האדם אשר מעוניין לערוך ייפוי כוח מתמשך, כי הפגישה תיערך בביתו בסביבתו הנעימה והבטוחה, כך יוכל לשבת עם עורך הדין על הכורסא בסלון עם כוס קפה ולבחון ברוגע ובשקט את החלופות השונות במסגרת עריכת המסמך. יש לבחון עם עורך הדין האם יהיה מוכן לכך.

בנוסף, ניסיון החיים מלמד כי בעת פגישת החתימה על מסמכים, לאחר קריאת המסמכים סעיף אחר סעיף יחד עם עורך הדין, פעמים רבות עורך המסמך מעוניין לשנות פרט כזה או אחר במסמכים, ככל וחתימת המסמכים נערכת בבית – יש לוודא כי לעורך הדין יש אמצעים לתיקון המסמך במקום, כמו מדפסת ניידת, מחשב נייד וכד'.

האם יש הגבלה מצד עורך הדין למספר השעות או מספר הפגישות לצורך עריכת ייפוי הכוח הכוח המתמשך?

על פי רוב הליך ייפוי הכוח המתמשך נחלק לשלוש פגישות:

 

  1. פגישה ראשונה: עורך הדין ייתן הסבר על ייפוי הכוח המתמשך והאפשרויות השונות הגלומות בכלי זה. בנוסף עורך הדין ישאל את הממנה (האדם אשר בשבילו נערך ייפוי הכוח) מה מבין האופציות השונות מתאים לו ולמשפחתו, תוך התייעצות והבהרת האפשרויות השונות בכל חלופה. 
  2. פגישה שניה: פגישה זו תיערך לאחר שליחת טיוטת המסמכים לממנה במייל וקבלת אישורו לתוכנם – על פי רוב פגישה זו מיועדת לחתימה על המסמכים; יחד עם זאת, פעמים שלאחר הקראת המסמכים בפני המממנה והבהרת כל סעיף, מבקש הממנה לבדוק דבר מה או לחשוב על סעיף מסוים ומבקש לקיים פגישה נוספת, דבר אשר הינו לגיטימי לחלוטין. 
  3. פגישה שלישית: פגישה לצורך החתמת מיופי הכוח (אלו אשר מונו לתפקיד מיופה כוח על ידי הממנה) על המסמכים.

לעיתים יש צורך ביותר משלוש פגישות לצורך השלמת הליך עריכת המסמכים, כך לדוגמא במקרה בו הממנה מעוניין עוד לבדוק דבר מה, לחשוב על סעיף כלשהו או לקיים התייעצות עם אדם קרוב בנוגע לסעיף מסוים, יש לוודא כי הדבר מקובל על ידי עורך הדין ולבחון עמו האם ידרוש על כך תשלום נוסף?

 

כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?

המלצת לשכת עורכי הדין בעניין מחיר מומלץ לעריכת ייפוי כוח מתמשך:

ייפוי כוח ליחיד: 5,000 ש"ח + מע"מ.

ייפוי כוח לזוג: 7,500 ש"ח + מע"מ.

מצאתם עורך דין שמוכן לערוך לכם ייפוי כוח מתמשך במחיר נמוך משמעותית מהמחיר המומלץ? – זהירות, בדקו היטב מה המוצר שאתם מקבלים.

כמו בכל דבר בחיים, הזול עלול בסוף לעלות ביוקר ובמקרה זה מאוד ביוקר.

סיכום

הליך עריכת ייפוי כוח מתמשך עשוי לעצב את עתידכם ואת עתיד יקיריכם, כדאי להתייחס להליך בכובד ראש ולבחור עורך דין מקצועי אשר ילווה אתכם יד ביד בהליך ויוודא כי המסמך תואם את בקשותיכם ורצונותיכם.

עו"ד ערן הוד

עו"ד ערן הוד

אין באמור כדי לשמש כייעוץ משפטי ואין להסתמך על המידע אשר מובא כמידע כללי בלבד.

דילוג לתוכן